Průměrná mzda

Průměrná mzda

Průměrná mzda se určuje z hrubé mzdy a odpracované doby v posledním kalendářním čtvrtletí. Pro výpočet je nutné, aby zaměstnanec v tomto období odpracoval alespoň 21 dnů. V opačném případě je průměrná mzda nahrazena pravděpodobným výdělkem. Tato částka se zjistí tak, že se bere v úvahu hrubá mzda od počátku období, případně hrubá mzda, které by pravděpodobně zaměstnanec dosáhl.

Průměrná mzda se používá pro účely stanovení a následného vyplácení náhrady mzdy. Vypočítává se rovněž pro statistické účely fungování ekonomiky státu. Obvykle se poté zveřejňují statistiky průměrných mezd v krajích a velkých městech. Z logiky věcí vyplývá, že nejvyšší průměrná mzda bývá pravidelně v hlavním městě České republiky.

Mezi oblasti, kde je průměrná mzda naopak nejnižší, se řadí Ostravsko, Mostecko a příhraniční oblasti na severu republiky.

Průměrná mzda celé České republiky v posledním kvartálu loňského roku 2011 se vyšplhala na 26 000 Kč.

Průměrná mzda stále roste i v obdobích, kdy je ekonomická krize. Důkazem tohoto pravidla jsou i poslední 3 roky, kdy sice nerostla nijak závratným tempem, ale přesto se každoročně alespoň o několik stovek korun zvyšovala.

Vložit inzerát