Přesčasy

Přesčasy: Ne každý zaměstnavatel je proplácí

Přesčasy se rozumí čas, který stráví zaměstnanec v práci nad limit počtu hodin stanovených v pracovní smlouvě. Každý z nás je asi připraven čas od času zůstat v práci o něco déle. V případě, že se však jedná o pravidelné přesčasy, které navíc nejsou proplaceny, jistě nemůže být příliš nadšený. Něco zcela jiného jsou však placené přesčasy, kdy se Váš čas strávený nad povinné penzum hodin promítne i na výplatní pásce.

I v takovém případě je ale zapotřebi, aby se na takovém postupu zaměstnavatel se svým zaměstnancem předem dohodl. Pokud jej postaví před hotovou věc a trvá si na svém, může se dočkat negativní reakce. Vynucené přesčasy rozhodně k ničemu dobrému nepřispívají.

Práci přesčas upravuje speciální zákon, který mj. říká, že zaměstnavatel může nařídit zaměstnanci nejvýše 8 hodin týdně. Ročně je potom vrchní limit nastaven na 150 hodin. Pro zaměstnance ve státní správě rovněž platí, že za práci nad ujednání v pracovní smlouvě pobírají zvýšenou mzdu.

V případě, že jsou přesčasy již speciálně ošetřeny v pracovní smlouvě, zaměstnanci nárok na zákonem stanovené příplatky ztrácí.

Vložit inzerát