Předčasný důchod

Předčasný důchod: Odejít do něj můžete nejvýše 3 roky před termínem

Předčasný důchod sice umožňuje pobírat důchod o několik let či měsíců dříve, ale z finančního hlediska se určitě nevyplatí. Pokud se člověk rozhodne odejít z jakéhokoli důvodu dříve do důchodu, musí se smířit se znatelně nižším důchodem. Každý měsíc pod stanovenou hranici může znamenat o desítky korun nižší důchod až konce života.

Proto budoucí důchodci raději odcházejí na úřad práce, kde mohou při svém věku pobírat podporu v nezaměstnanosti v délce až jedenáct měsíců. Předčasný důchod se také nemusí nijak rapidně snížit, pokud opustíte zaměstnání např. z důvodu náročnější operace, pak můžete čerpat nemocenskou a o důchod nepřijdete.

Předčasný důchod je však možné čerpat nejdříve tři roky před stanovením důchodového výměru. Rozhodnutí o odchodu do předčasného důchodu je nevratné. Proto je důležité si vše pečlivě rozmyslet, jinak se můžete připravit o pěkných pár set korun bez jakékoli šance, že na ně ještě budete někdy moci dosáhnout.

Předčasný důchod by měl představovat ve vašim rozhodování krajní variantu. Když už se pro ni rozhodnete, měli byste mít velmi pádné důvody. Jestliže opravdu není zbytí, využijte všech výše zmíněných možností, které dokážou zajistit, abyste nepřišli o spoustu peněz.

Vložit inzerát