Práce přesčas

Práce přesčas vás nechá vydělat tisíce korun

Práce přesčas je řešena v zákoníku práce. U zaměstnanců ve státní správě je přesně vypočteno, na jakou částku dosáhnete, pokud pracujete nad vymezený počet hodin.

Více práce přesčas se ale dá dle očekávání počítat v komerční sféře, kde se na pracovní dobu často příliš nehledí. Záleží už potom na dohodě zaměstnavatele se zaměstnancem, jak bude tato práce finančně ohodnocena. V soukromých firmách počítejte spíš s tím, že pracovat občas přesčas je považováno za standard a není možné se tomu vyhnout.

Ne vždy je také tato práce přesčas finančně ohodnocena. Pokud nemusíte zůstávat v práci každý den o 2 hodiny déle, nemělo by vám to činit příliš velké potíže. Jednou nebo dvakrát týdně zůstat v práci o půl hodiny až hodinu déle nejspíš zvládne každý. Kdyby se to ale mělo stát pravidlem, jistě není od věci si to s nadřízeným vyříkat.

Práce přesčas je upravena zvláštním zákonem, dle kterého může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci přesčas nejvýše 8 hodin týdně. Ročně to potom dělá maximálně 150 hodin.

Možnost přivydělat si pár tisíc korun navíc zní jistě lákavě a pokud se z práce přesčas nestane povinnost, nikdo z nás nejspíš nemá nic proti. Vždy záleží na tom, jak funguje komunikace mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. A také na tom, do jaké míry je zaměstnavatel velkorysý a ochotný práce přesčas proplácet. Od toho se odvíjí vše ostatní, co říkáte?

Vložit inzerát