Nárok na dovolenou

Nárok na dovolenou: V České republice je to mimo učitele 20 až 25 dní

Nárok na dovolenou vzniká v České republice každému zaměstnanci v délce minimálně čtyř týdnů za odpracovaný rok v zaměstnání. Státní zaměstnanci potom mají dovolenou ještě o týden delší. Pedagogičtí pracovníci se mohou těšit dokonce z celých dvou měsíců prázdnin s tím, že týden či 14 dní před jejich koncem už obvykle dochodí také na pracoviště.

Pokud například zaměstnanec nastoupí do práce až ve druhé polovině roku, náleží mu dovolená v poměru k počtu odpracovaných měsíců. Jednoduše řečeno, každý měsíc tvoří 1/12 z celkových 20 nebo 25 dní dovolené.

Podle zákoníku práce záleží na zaměstnanci, ve kterou dobu může zaměstnanec uplatnit nárok na dovolenou. V některých zaměstnáních je pravidlem, že je celá nebo částečná dovolená nařízena k čerpání v konkrétním termínu pro všechny zaměstnance. Taková varianta se nazývá hromadným čerpáním dovolené.

Když zaměstnanec nevyčerpá limit na dovolenou a odchází do jiné práce, měla by mu být vyplacena průměrná mzda za veškeré nevyčerpané dny. Toto je však všeobecně bráno jako poslední možnost. Většinou dostane odcházející zaměstnanec nařízeno si nárok na dovolenou vyčerpat.

Na závěr je ještě třeba doplnit, že nárok na dovolenou lze uplatnit hromadně pouze z provozních důvodů.

Vložit inzerát