Grafton Recruitment s.r.o. PROJECT FINANCIAL ANALYST * Consulting Firm *

PROJECT FINANCIAL ANALYST * Consulting Firm *

Pracovní náplň
Candidates with an interest in finance and analysis now have a great opportunity to start building their career in a renowned international company offering a range of consulting services.

If you wish to gain highly useful experience in financial analysis, work in English with a bunch of young and motivated people like yourself, you may be in luck!

This is a great opportunity to build a career as a Financial Analyst.

Throughout this position you will be:

* Presenting financial related information
* Working on different projects
* Tracking finance policies and statutory requirements
* Modifying reports from SAP to MS Excel
* Preparing of client invoices
* Participating in the forecasting activities, budgeting
* Check contract related information
* Processing internal accounting documents
* Creating and modifying reports
* Monitor or advise on engagement capital assets
* Coordinate near and long-term planning activities to ensure consistency and compliance
* Perform other duties as assigned
* Support other teams

You will be supported yet able to work on your initiative and have fun doing it, gaining valuable experience and enhancing your future employability.

Požadavky
* University Degree (Accounting, Economics, Finance or Business Administration)
* Interest in finance
* Have a keen interest in understanding how a finance team works in a commercial business
* Fluent English
* Knowledge of French or German advantage
* Be a first class team player who possesses a positive and collegiate attitude
* Computer literate and able to use Microsoft Office

Nabízíme
* Vacation - up to 25 days
* Meal vouchers
* Employee Discounts
* Referral Bonus
* Language course
* Sick Days

Máte zájem o tuto práci?

odpověď

Název pozice: PROJECT FINANCIAL ANALYST * Consulting Firm *

Pracovní poměr: Plný pracovní úvazek
Minimální požadavky vzdělání: Vyšší odborné vzdělání
Lokalita: Praha
Pozici nabízí: Grafton Recruitment s.r.o.
Internet: www.grafton.cz

Zadavatel: Personální agentura

Máš zájem o tuto práci? odpovědět zaměstnavateli
Všechna volná místa od: Grafton Recruitment s.r.o.
Informace
Grafton Recruitment Vám nabízí profesionální personálně poradenské služby při hledání zaměstnání.

Ke každému kandidátovi přistupujeme individuálně, rádi si s Vámi pohovoříme o Vaší aktuální situaci a Vašich představách o budoucím zaměstnání. Poradíme Vám s výběrem okruhu pracovních pozic, které budou odpovídat Vašemu profesnímu profilu a budoucímu rozvoji, doporučíme Vám vhodného zaměstnavatele.