Zodiac Galleys Europe s.r.o.

Lean Consultant

Odeslat

Pracovní náplň
Job description:
- Assesses, understands organizational rules and priorities, identifies opportunities and needs for improvement at Engineering and Development Processes
- Establishes the vision and the strategy in order to achieve Operational Excellence at
- Engineering and Development processes, in accordance with the Group Standards
- Drives implementation of the Lean road map at Engineering department based in the best practices of the market (Lean product and
- Process Development, Lean Design, Design for Manufacturing and Assembly, Scrum, Knowledge Management and others)
- Is responsible to promote, facilitate and monitor Kaizen Weeks, Lean workshops and visual management
- Provides coaching to management team members and leaders on lean deployment, best practices and achievements
- Is responsible to implement a specific education program in the Training Academy, developing a group of local specialists on Lean Methodologies to support the Operational Excellence strategy at Engineering department

Required skills:
- University degree (technical oriented)
- Minimum 5 years experience in Lean, process development
- Experience from aerospace industry is an advantage
- Advanced knowledge of English
Volné místo lean consultant pro lokalitu Plzeň.

Nabízíme
Nástup možný od: 01. 02. 2018
Směnovost: Jednosměnný provoz

Máte zájem o tuto práci?

odpověď

Název pozice: Lean Consultant

Minimální požadavky vzdělání: Bakalářské
Lokalita: Plzeňský kraj
Obor: Strojírenství, Věda a výzkum, Výroba, provoz a řemesla
Pozici nabízí: Zodiac Galleys Europe s.r.o.
Ulice: Univerzitní 1119
Město: Plzeň
PSČ: 301 00

Zadavatel: Úřád práce
Kontaktní osoba: Mgr. Jiří Hrabák
E-mail: Mgr. Jiří Hrabák
Telefon: +420 734 413 193

Máš zájem o tuto práci? odpovědět zaměstnavateli
Všechna volná místa od: Zodiac Galleys Europe s.r.o.