Pramet Tools, s.r.o.

Specialista digitálního marketingu

Odeslat

Pracovní náplň
Key performance areas:
As a Digital Marketing Technical you will :
• Support the project team in the development of a new PIM System Platform.
• Provide support with all data output needs following the implementation
• Update the system capability to ensure the outputs are in line with market needs

You will work actively with, e-commerce, digital marketing, product data cross-functional teams, supporting them delivering consistency in the output needed for the different channels. You will coordinate with the IT department to ensure the data information flow runs smoothly.

Your profile:
We are looking for someone with an engineering degree in computer science or similar field, as well as experience handling multi-sourced deliveries.
You have 3 to 5 years’ experience from working with IT flows, possibly in connection with PIM or CMS **systems. Knowledge of SQL Databases management is required, as in your role you will need to gather information from/to different IT systems, knowledge of ERP*** systems such as SAP and Sopic is an advantage. You know how to work with external PIM/CMS system suppliers/solution partners. Furthermore, as you will be part of functional project teams you have good networking skills and your communication skills in English must be excellent, both verbally and in writing.
Volné místo specialista digitálního marketingu pro lokalitu Šumperk.

Požadavky
Angličtina Aktivní - Psaná i ústní excelentní úroveň

Nabízíme
Nástup možný od: 01. 11. 2017
Směnovost: Jednosměnný provoz

Máte zájem o tuto práci?

odpověď

Název pozice: Specialista digitálního marketingu

Minimální požadavky vzdělání: Vysokoškolské
Lokalita: Olomoucký kraj
Obor: Administrativa a organizace
Pozici nabízí: Pramet Tools, s.r.o.
Ulice: Uničovská 905
Město: Šumperk
PSČ: 787 01

Zadavatel: Úřád práce
Kontaktní osoba: Mgr. Silvie Skřivánková
E-mail: Mgr. Silvie Skřivánková
Telefon: +420 583 381 261

Máš zájem o tuto práci? odpovědět zaměstnavateli
Všechna volná místa od: Pramet Tools, s.r.o.