Grafton Recruitment s.r.o. Loan Admin/Trade Finance Officer

Loan Admin/Trade Finance Officer

Referenční číslo: 19-11-227724/NP

Pracovní náplň
Are you an BANKING PROFESSIONAL looking for a change? Do you have experience in LOAN ADMINISTRATION and communication with corporate clients?

Our client, a well known corporate bank, is currently looking for a LOAN ADMIN/TRADE FINANCE OFFICER that would be ready to take on new challenges and not afraid to communicate in English with colleagues from abroad.

At this position, your responsibilities will be:

- Writing loan agreement and liaising with the appropriate internal parties for a validation
- Verification that the conditions precedent to a disbursement are met and in line with the loan approval
- Giving instructions for drawdowns, based on a cooperation with the Treasury department
- Reporting incidents
- Reconciliations requested by Finance department
- Preparation of trade finance documentation
- Maintaining close contact with clients, providing guidance and advice

Požadavky
What do we expect from you?

- Experience in corporate banking min. 3 years
- Good knowledge of the loan documentation and basic knowledge of Trade Finance and Syndicated deals
- Fluent English and Czech
- Advanced level of MS Office
- Analytical thinking

Informace
Benefits:
- international environment
- growing business
- opportunity to learn a unique range of financial services
- carrier opportunity to develop to an account manager position
- good remuneration
Are you interested in this position? Please fill in the contact form or send us your CV both in English and Czech language with the ref. number in the subject of your application.

If you have had an interview in Grafton already, please contact your consultant directly via e-mail.

Please read carefully the text below and attach it to your e-mail/letter.
I agree that company Grafton Recruitment, Na Porici 3a, Praha 1, will process my private personal data towards mediation a job (filing, editing, sorting and its providing to a third party whose identity will be communicated to me) in accordance with legislative act number 101/2000 Sb. O ochraně osobních údajů until written form revocation. I confirm being awarded of my rights in connection with access to and protection of information. For exact wording of §12 and §21 please go to klikněte.

Máte zájem o tuto práci?

odpověď

Název pozice: Loan Admin/Trade Finance Officer

Pracovní poměr: Plný pracovní úvazek
Minimální požadavky vzdělání: Vysokoškolské vzdělání
Plat by agreement
Lokalita: Praha
Obor: Bankovnictví a pojišťovnictví
Pozici nabízí: Grafton Recruitment s.r.o.
Internet: www.grafton.cz

Zadavatel: Personální agentura
Kontaktní osoba: Slováková Michaela
E-mail: Slováková Michaela
Telefon: (+420) 242 456 400

Máš zájem o tuto práci? odpovědět zaměstnavateli
Všechna volná místa od: Grafton Recruitment s.r.o.
Informace
Grafton Recruitment Vám nabízí profesionální personálně poradenské služby při hledání zaměstnání.

Ke každému kandidátovi přistupujeme individuálně, rádi si s Vámi pohovoříme o Vaší aktuální situaci a Vašich představách o budoucím zaměstnání. Poradíme Vám s výběrem okruhu pracovních pozic, které budou odpovídat Vašemu profesnímu profilu a budoucímu rozvoji, doporučíme Vám vhodného zaměstnavatele.